Alabayın Fiziksel Özellikleri Nelerdir

0
19

Hatırlarsanız daha öncesinde internet efsanesi olarak ortaya çıkan bilgilere çok fazla değer verilmemesi gerektiğini buradan belirtmiştik. Şu köpek ırkı 10.000 yıldır yaşıyor, bu köpek ırkı şu köpek ırkının atasıymış gibi bilgileri bilimsel bilgiler ışığında kanıtlamadıkça yazmanın doğru olmayacağını düşünüyoruz. Bu sebeple alabay ırkı gibi köpekler söz konusu olduğunda ülkemizde birbirinin kopyası olan içerikler karşımıza çıktığı için çoğunlukla Çin ve Batılı kaynakların araştırmalarına göz atmaya çalışıyoruz. Tabi ki biraz da yetiştiricilerimizin düşüncelerine yer veriyoruz…

Özellikleri Nelerdir

Bir çoban köpeğidir. Bu da sahiplenici özelliğini ve gözü karalığını ön plana çıkarır. Bütün çoban köpeği türlerinde başına buyrukluk temel özellik olacaktır. Yine de türlere göre eğitim seviyeleri biraz farklılık gösterebilir.

Bu noktada alabay çok kolay eğitilebilen köpekler sınıfının biraz daha dışında bulunmalıdır. Çünkü alabay köpeklerinin eğitimi sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Kesinlikle ve kesinlikle dar alana hapsedilmemeli ve geniş bir bölge içerisinde bakımı yapılmalıdır. Bu da bahçesi bulunan evlerde beslenebileceği anlamına gelmez.

Alabay geniş düzlükleri sever dar bir bahçe içerisinde onu zincir altında tutarak ona özgürlüğünü sunamazsınız. Bu sebeple yayla, geniş bahçeler, otlak ve meralar gibi alanlarda özgürce gezmesine izin vermeniz gerekebilir.

Egzersiz ve Tembellik İlişkisi

Her ne kadar dış görünüş bakımından tembel bir köpek görünümü çiziyor olsa da aslına bakılırsa son derece atak ve çevik bir tür olarak kendini hissettirir. Geniş alanlardan bahsederken onun bir an önce ihtiyacının karşılanması ve günlük olarak spor ihtiyacının karşılanması kast edilmektedir. Spor ihtiyacı karşılanmazsa psikolojisinde yaralar açılabilir ve itaatkarlık özelliğini kaybeder.

Bu sebeple sahiplenmeden önce nasıl bir köpek sahiplendiğinizin iyi farkına varmanız gerekmektedir. Bir oyuncu, iyi bir arkadaş olmasının da ötesinde sizin için bulunmaz bir dost ve geniş alanlarınızı savunacak atak bir koruyucu sahiplenmiş olursunuz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here