Alabay Köpekleri Hakkında Merak Edilenler

0
15

Bazen deriz ya; bizde ki tarih batılıların elinde olsaydı pek çok yeni süper kahraman ve pek çok farklı ürün ortaya çıkarırlardı diye… İşte Alabay köpekleri de kesinlikle bir süper kahramanının yol arkadaşı olmaya aday bir köpek olup çıkardı. Neden mi? Şu ana kadar batılıların bir köpekten beklentilerini büyük oranda karşılayabilecek pek çok özelliğe sahip olduğu için Alabay tek başına muhteşem bir köpek cinsidir diyebiliriz. Eksileri yok mu? Tabi ki pek çok eksi özelliği bulunuyor ama onları yeri geldikçe anlatacağız.

Alabay Tarihi

Öncelikle internette milattan önce üç binli yıllardan bahsedilse de bu tarih aralığında bu köpek türüne ait herhangi bir yazıt olduğunu söylemek son derece güçtür. Orta Asya kaynaklı bir köpek türü olduğunu biliyoruz. Sürüleri koruma iç güdüsü o zamanlardan geldiği için eğitimi biraz zordur. Günümüz Türkmenistan ve Özbekistan sınırları içerisinde yer alan bölgenin tartışmasız en çok tercih edilen köpek türleri arasında uzun yıllar boyunca yer almışlardır.

Kangal Köpeklerinin Atası mı

Bu konuda da yabancı kaynaklara göz attığımız da bir takım ikilemlere sıklıkla düşmek mümkün olmaktadır. Yapısal özelliklerine göz atıldığı zaman kangal köpeklerinin atası olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Yalnız bu durumun bütünüyle doğru olduğunu savunmakta pek gerçek olmaz. Zira bu konuda yapılan bir araştırma ile henüz karşılaşamadım. Dilerseniz yorum bölümüne bu konu hakkında düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Elimizden geldiğince somut gerçeklikleri temel prensip olarak edinerek bir takım paylaşımlar yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda yorumsuz bırakmadan bize destek olursanız çok memnun oluruz.

Söz konusu olan alabay köpekleri olduğunda internette birbirinin kopyası gibi görülen pek çok içerikle karşılaşmak mümkün olmaktadır. Bu sebeple bu içerikleri doğruluk süzgecinden geçirerek yazmaya gayret ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here