Alabay Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

0
39

İnternet üzerinde dolaşırken köpekler hakkında pek çok doğru olduğu düşünülen (aslında yanlış olan) bilgilerle karşılaşıyorum. Alabay köpekleri hakkında bilgilerin büyük bir çoğunluğu ise sanki aynı kişinin kaleminden çıkmışçasına derinliğe sahip olmayan ve bu köpekler hakkında genel bilgiden öte bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından yazılmış gibi görünüyor.

Alabay ve Çocuk İlişkisi

Bütün çoban köpeklerinin güdüleri gereği çocuklarla iyi ilişkiler kurduğu bilinir. Bunun için alabay yada Sivas Kangalı ayrımı yapmak yanlış olacaktır. Alabay ile çocuklar iyi geçinirler bu bir gerçektir. Yeri geldiğinde Alabay çocuklar için fedakarlık yapmaktan çekinmeyecek kadar kahramandır. Yalnız!

Alabay başına buyruk ve çabuk sinirlenen bir köpektir. İyi eğitilmiş olması Alabayın karakteristik özelliklerinin ortaya çıkması açısından büyük bir önem taşır. Bu sebeple bütün Alabay köpekleri çocuklara karşı esnek davranır tarzında bir düşünce yanlış sonuçlara neden olabilir. Bu sebepten iyi eğitilmiş Alabay köpeklerinin çocuklarla ilişkisinin iyi olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada sahibinin de kendisine sorması gereken ilk sorunun acaba köpeğimi iyi eğitebildim mi? Olması gerektiğinin de altını çizelim.

Alabay ve Özgürlük Konusu

Alabay geniş coğrafyalarda sürülere göz kulak olma güdüsü ile yaşamına devam eden bir köpek ırkı iken bir evin bahçesine hapsedilmek ve devamlı zincire bağlı kalmak hoşuna gitmeyecektir. Peki ama ne yapmalı? Alabayınızı devamlı olarak bağsız bırakmak daha büyük sorunlara da yol açabilir.

Yine eğitim konusuna geri dönüş yapacak olursak iyi eğitilmiş bir Alabay köpeği bile yeri geldiğinde istenmeyecek agresif hareketler sergileyebilir. Dolayısıyla kendinizi devamlı olarak bu köpeği gözetim halinde tutarken bulabilirsiniz.

Bu da devamlı olarak bu köpek cinsinin ön plana çıkan özelliklerinin göz önüne alınması anlamına gelir. Siz köpeğinizi zincire bağlı olarak tutsanız bile düzenli olarak spor yapmasının ve hareket etmesinin önüne geçmemelisiniz. Bu durum köpeğinizin mutsuz olması ve bunalıma girmesi ile sonuçlanabilir.

Alabay köpekleri hareket etmeyi ve düzenli olarak beslenmeyi son derece önemseyen bir türdür. Bu sebeple gün içerisinde birkaç saatinizi ona ayırıp spor yapıp hareket etmesine ortam hazırlayamayacaksınız lütfen bu köpek türünden uzak durun!

Bu konuda bizden desteklerini esirgemeyen kadın denince adresine teşekkürlerimizi sunmak isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here