Alabay Köpekleri

Alabay, Orta Asya’ya ait eski bir cins köpektir. Türkiye’deki Kangal vb. köpeklerin atasıdır. Yapay bir köpek değildir. Orta Asya Çoban Köpeklerinin bugün var olan en eski köpek ırklarından birisi olduğu söyleniyor. Yerli coğrafyayı anlatan eski eserlere göre 5000 yılı aşkın bir zamandır Alabay köpekleri yaşamaktadır. Orta Asya Türk halkları arasında tarihsel açıdan yaygın olan alabay ya da alabai adı verilen yerli cins, eski zamanlarda konargöçer yaşam sırasında hayvanları korumak için kullanılırdı. Orta Asya’daki bir numaralı yaygın ve değerli köpek ırkıdır. Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Kazakistan, Afganistan, Özbekistan ve çevre ülkelerde bulunur. Tahminen 4000 yıl önce doğal seleksiyona maruz kalarak oluşmuşlardır.

Alabay Köpeklerinin Özellikleri

Alabay cinsi köpekler, sahiplerini korumakta, hayvancılıkta hayvanları korumakta ve doğadaki doğal mücadele alanında diğer hayvanlarla mücadele alanında kullanılır.

Alabaylardan türeyen cinsler; Kangallar, Akbaşlar ve Kafkas Çoban Köpeği gibi türler de yine aynı amaçlarla çevre coğrafyalarda kullanılan köpeklerdir.

Orta Asya’da geleneksel köpek dövüşleri sosyal yaşam alanlarında her zaman milli bir gelenek halini almışsa da, pitbull cinslerinin dövüşleri kadar şiddetli olmamıştır. Geleneksel olarak yüzyıllarca aynı bölgedeki tüm çobanlar yılda bir kez bir araya gelmişler ve en güçlü koyun koruyucusu olan erkek köpekleri dövüştürerek galibi seçmişlerdir. Ancak bunlar genel anlamda kalıcı hasarlar bırakmamışlar ve gündelik yaşamdaki görevler arasında yer alan yırtıcılar ve zehirli yılanlarla mücadelelere nazaran önemsiz olmuştur.

Karakter Yapısı

Alabaylar, Kafkas Çoban Köpeği’ne, Kangal’a, Akbaş’a göre biraz daha güçlüdür. Köpekler, sürüleri ve sahiplerini davetsiz misafirlere karşı başarılı bir şekilde korumaktadır. İçgüdüsel olarak çocuklar için güvenlidir. Yaşlı insanları severler ve saygı duyarlar. Bütün küçük hayvanları yırtıcılardan korurlar ve keçi, koyun gibi aile üyelerine karşı çok nazik davranıyorlar.

Alabaylar, itaat, toprak koruma ve kişisel koruma konularında üstünlük gösterirler ve çok akıllıdırlar. Bu nedenle mükemmel ev ve bahçe köpekleri olabilirler. Temel ev kurallarını öğrenmek için karmaşık bir eğitime ihtiyaç duymazlar. Yetişme aşamasında bir standartlardan kötü bir süreç geçmediyse, takım çalışmasına uyumludurlar. Koruyucu köpekler, yırtıcılara karşı koyunları korumak için bir takım olarak çalışabilmelidir. Dolayısıyla bu yönde, Alabaylar iyi bir tercih olacaktır. Ancak aşırı saldırgan olan Alabaylar, böyle bir takımın üyesi olamazlar. Basit bir soyağacı araştırması ve yetiştiriciyle kuracağınız iletişim, köpeğin temel içgüdülerinin neler olduğunu size gösterebilir.

Alabayların eğitimine küçük yaşta başlanmalıdır. Aslında, köpeğin yetiştirme süreci tanıdığınız ilk gününde başlar ve neredeyse asla bitmek bitmez. Köpeğin hayatının anlamı sahibine hizmet etmektir. Doğası gereği başka seçenek yoktur. Büyük Orta Asya Çoban Köpeği olan Alabaylar, kendi topraklarında gezinmek için oldukça zaman harcayabilir ve yavaş ama sabit/rutin egzersiz, Alabay Köpekleri’nin en çok hoşlandığı şeydir. Bir mülkiyeti, bir bahçeyi; kendisine verilen alanı korumak için en uygun konumu seçecek içgüdüye sahiptir.

Alabay Köpeklerinin Görünümü ve Bakımı

Kulakları pratikte çok kısa kırpılır. Çok az banyo ve fırçalanma ihtiyacı duyarlar. Kuyruk orta uzunlukta olmalıdır. En yaygın renkler siyah ve beyazdır. Boyunları, düşüktür, kısa, çiy üründür. Bacak kemikleri orantılı olmalıdır ve hiçbir zaman kemiğin kısa olduğu izlenimini vermemelidir. Alabay köpekleri, güçlü ve atletik yapıya sahiptir. Büyük ve güçlü yapısı ile kaba bir görünümü olan Alabay ırkının kafası büyük olsa da genel vücut boyutları ile orantılıdır. Kulakları başın iki yanında yerleşmiştir ve kısadır. İki tabakalı olan Alabay köpeklerinin tüyleri kısa ve sıktır ve çok bakım yapmayı gerektirmez. Yaygın olarak beyaz ve siyah olmakla birilikte gri, açık kahve, kızılımsı kahve renklerde benekleri de olabilir.

11-15 yıl arasında yaşayan Alabay ırkının boyu erkeklerde 65-78, dişilerde 60-69 cm, kiloları ise erkek cinslerde 55-79 kg, dişilerde ise 40-65 kg arasındadır.

Yaşam ortamı   

Alabaylar dışarıda gezmeyi severler. Çitli ve geniş bir bahçenin olması gerekir. Çünkü fırsat verildiğinde gezerler. Küçük ve dar alanlarda canları sıkılır; eşeleme ve dişleme davranışları gösterebilirler. Uğraşacak işleri olduğunda oldukça mutlu olurlar. Alabay köpekleri, herkesin köpeği olamaz. Karakteri son derece sakin ve hayvanlar üzerinde kaba kuvvet sergileme davranışı olmayan kimselerce yetiştirilmelidir.

Alabay Fiyatları

Secereli Yavru Alabay Köpekleri’nin fiyatları çeşitli ülkelerde 250 Dolar’dan başlamaktadır. Üst sınır yoktur. Bunun dışında 1000 TL ile 3000 TL arasında temiz ve secereli alabay köpeği bulmak da mümkündür. İnternet üzerinden araştırma yapmak isterseniz, Türkiye’de alabay köpeği satışı ile ilgili çeşitli Facebook üzerindeki aktif alım-satım gruplarına göz atabilirsiniz.

Yeni İçerikler

Alabay Köpeği Almadan Önce Kararınızdan Emin Olun!

Konuşmamıza, köpek yavrusu almadan önce başlayalım. Bir köpek yavrusu seçme kararını verirken, 10 ila 15 yıl boyunca kendisine arkadaş olacağı için, normal bir insan arkadaşına karar verecekmiş gibi, son derece önemli bir iş görerek ciddiye alınmalıdır.

Öncelikle, baştan bu soruları dürüstçe cevaplamalısınız. Gençlik döneminde olan bir köpek yavrusu kaçınılmaz olarak yaşamınıza kazınmış mobilya, ayak pislikleri ve su birikintileri getirecektir. Her tatilde kalacakları yerler, bakacak kimse bulmak bir problem haline gelebilir. Ve siz, hem fiziksel hem de zihnen köpekle vakit geçirmeye hazır mısınız? Bütün aileniz evde bir köpek yavrusuna sahip olmaktan memnun olacak mı? Güçlü bir köpekle baş edeceğinizden emin misiniz? Koruma ve bekçi köpeği olacak olan Alabayların, şehir içinde ve özellikle apartmanda beslenmesi tavsiye edilmemektedir. Ancak zor da olsa şehir yaşamına da adapte olabilir.

Yukarıdaki sorulara en az bir olumsuz yanıt verdiğinizde, bir yavru köpek satın almak için acele etmeyin. Bir uzmana danışmaya değer. Ancak yine de her urumda Alabayların çok özel köpekler olduğunu unutmamalısınız. Alabayların diğer köpeklerden bu farkı, insan faaliyetinin bir ürünü olmadığı gerçeğine dayanır. Sibirya soğuğundan kara kum çölü sıcaklarına kadar değişken sıcaklıklara adapte olurlar.

Çok uyanık ve bazen yabancılar için düşman olan koruyucu köpekler var. Aklınızı bir köpek yavrusu tutmaya karar verdiyseniz ve ne tür soy köpek almak istediğinizi kesin olarak belirlediyseniz, yapılacak tek şey vardır; köpek satın almak için bir yer seçmek. Bitpazarından da alabilirsiniz. Çöp tenekesinden de, özel yetiştiricilerden de.

Popüler İçerikler

3 YORUMLAR

 1. Merhabalar !!!
  Ben Türkmenistandan yaziyorum. Alabay kopeklerinin ana vatani olan Turkmenistandan Turkiyeye satilik icin getirsem , satilabime ihtimali varmidir. Daha ucuz fiyata ve tam kendi sartlarinda yetistirilmis ister cocuk ister buyuk alabay kopekleri bulunabilinmekte.

  • Merhabalar sizin orada kaç liradan satılıyor? Satılır onda sıkıntı olamaz diye düşünüyorum yavru olmasında fayda vardır. Nasıl getirmeye düşünüyorsun?

 2. Merhaba, sitenizdeki faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim! Biz köpek eğitimi için tüm gerekli aksesuarları imal ediyoruz: boyun, göğüs ve gezdirme tasmaları, ağızlıklar, kolluklar, oyuncaklar, bite tug’lar, eğitmenler için koruyucu giysiler ve diğer bakım malzemeleri. Sizi de sayfamıza bekleriz
  Size başarılarının devamını diliyoruz!

 3. Your comment is awaiting moderation

  car insurance quotes
  Ar page ) Video
  Ar page Ar page Radio Boulevard Western Historic Radio Museum RCA’s Amazing AR-88 Receivers Includes: AR-88D, AR-88F, AR-88LF, CR-88, CR-88A, CR-88B, CR-91, CR-91A, SC-88, R-320/FRC, DR-89, RDM and OA-58A/FRC Part 1 – History and Design – The Various Models – General Information Part 2 – Triple Diversity Models – AR-88 Serial Number Analysis & Log Operational and Modification Caveats – Restoration Suggestions Part 3 – Sweep IF Alignment – RF Tracking Alignment Part 4 – Operating AR-88s in Diversity – Performance Comparisons AR-88 Performance Today – Easy and Reversible Muting Mod by: Henry Rogers – WHRM – WA7YBS KPH operator, …
  The post Ar page ) Video appeared first on Auto.

  Australia Business

 4. Your comment is awaiting moderation

  my campus
  Unboxing The $10 Million Dollar Invite-Only Credit Card: The JP Morgan Reserve? $ Video
  Unboxing The $10 Million Dollar Invite-Only Credit Card: The JP Morgan Reserve The ‘ –only-upgrade ‘ command do not install new packages but it only upgrade the already installed packages and disables Unboxing The $10 Million Dollar Invite-Only Credit Card: The JP Morgan Reserve installation of packages, these days you can find a few subprime lenders that offer hard money loans with longer terms. We recommend BadCreditLoans, one of the downsides to using Peerform is that Unboxing The $10 Million Dollar Invite-Only Credit Card: The JP Morgan Reserve can take up to two weeks to receive funding. MacPNT na t60, …
  The post Unboxing The $10 Million Dollar Invite-Only Credit Card: The JP Morgan Reserve? $ Video appeared first on Credit.

  Travels News
  reply
  profili im albtelecom
  scholarone
  login
  csueb health science

  TOP 250 FREE DOFOLLOW SITE LINK LIST

  http://www.khaberaajki.com/%e0%a4%b0%e0%a5%81%e0%a4%aa%e0%a4%af%e0%a5%87-%e0%a4%95%e0%a5%80-%e0%a4%95%e0%a4%ae%e0%a4%9c%e0%a5%8b%e0%a4%b0-%e0%a4%b6%e0%a5%81%e0%a4%b0%e0%a5%81%e0%a4%86%e0%a4%a4/?unapproved=1319&moderation-hash=0ab16a97fbdd864e6a079af6c0840f07#comment-1319
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic181198/message771458/?sessid=183c0132cf853bacd74c9756af26a4b6&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message773212/?result=reply#message773212
  http://www.somedayheroes.com/photos
  http://forum.leicester-city.pl/showthread.php?tid=44381&pid=598528#pid598528
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message781063/?result=reply#message781063
  http://forum.autorubik.sk/forums/tema/facts-pittsburgh-finance-daily-news-http-reaestate-nef2-com/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799308/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message755144/?result=reply#message755144
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message778081/?result=reply#message778081
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799283/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799311/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message773091/?result=reply#message773091
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message756170/?result=reply#message756170
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic181836/message775058/?sessid=5d91b129d1a106979c424a54ae0a7ee2&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message777854/?result=reply#message777854
  http://forum.remmont.com/10-of-the-most-vile-deeds-in-football-you-would-have-thought-of-this/#comment/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message781003/?result=reply#message781003
  http://forum.remmont.com/igilovtsy-captured-a-city-in-nigeria-the-army-fled/#comment/
  http://forum.remmont.com/lebanese-intelligence-detained-us-citizen-who-illegally-crossed-separating-france-from-israeli-side/#comment/
  http://xn--q1a.xn--80aykgq.xn--p1ai/forum/messages/forum1/topic337/message35392/
  http://www.freestickers4teachers.com/activate.php?email=aa3ghdd@gmail.com&code=a624bf83bdec164c216522c2f9469889
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message780727/?result=reply#message780727
  http://www.tun-patchers.com/forums/topic/news-autos-news-current-news-remmont-com/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message775284/?result=reply#message775284
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic183537/message782835/?sessid=e6ffc1600a590aa3506df20c10e63569&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12724/3991/
  http://forum.remmont.com/most-americans-want-to-dispossess-the-rich/#comment/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message784611/?result=reply#message784611
  http://www.2019guomo.in/home.php?mod=space&uid=1060553
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799143/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message736621/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message778665/?result=reply#message778665
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message776187/?result=reply#message776187
  http://www.quranlearningacademy.net/wp-admin/?replycontent=++%D0%A5%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B9+%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B3+%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D0%B6%D0%B5%D0%BD+%D0%BD%D0%B0+%D0%B2%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B5+%D1%8F%D0%B2%D0%BB%D1%8F%D1%82%D1%8C%D1%81%D1%8F+%D0%BF%D0%BE+%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D1%83%2C+%D0%BD%D0%B0+%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B8%D0%B5+%D0%B6%D0%B5+%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B0+%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%82%D1%8C+%D0%B1%D0%B5%D0%B7+%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0.+%28+iibs+kolkata+placement++%2C+truwest+credit+union+login++%2C+best+open+source+trouble+ticket+system+%29+David+Robert+Jones+AKA+Lane+Pryce+%0D%0A%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%B4%D0%B0+%D0%BD%D0%B5+%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D0%BD%D0%BE+%D0%BF%D0%BE%D1%83%D0%BC%D0%BD%D0%B5%D1%82%D1%8C.+%28+brier+creek+homes+for+sale+zillow++%2C+adt+pulse+gateway++%2C+longman+collocation+dictionary+online+free+%29+Tieback+to+Symbol+From+Season+1+%0D%0A%D0%A1%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85+-+%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D1%8C%2C+%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D1%8F%D1%8E%D1%89%D0%B0%D1%8F+%D0%B4%D1%83%D1%88%D1%83%2C+%D0%BA%D0%B0%D0%BA+%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D1%8F%D0%B5%D1%82+%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BE+%D1%84%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9+%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D1%83%D0%B3.+%28+pokemon+glazed+kbh++%2C+upack+relocube+size++%2C+hotel+capri+san+francisco+%29+It+just+hit+me+%0D%0A&newcomment_author=SABRINANic&newcomment_author_email=i.de.asi.n.ter.i.or.s.d.es.i.g.n.s%40gmail.com&newcomment_author_url=http%3A%2F%2Feritrea.nef2.com&action=&comment_ID=&comment_post_ID=&status=&position=-1&checkbox=0&mode=dashboard&_ajax_nonce-replyto-comment=c4803c2f27
  http://www.thbattle.net/space-uid-243586.html
  http://findadoctor2.drnaturalhealing.com/forums/topic-tag/arguments-philadelphia-business-fresh-news-remmont-com/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799139/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message784478/?result=reply#message784478
  http://criminallife.5nx.ru/viewtopic.php?f=9&t=453
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic181954/message776195/?sessid=7d26d9f9c16002f7f37e7a213322c6b4&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://portalmodowy.pl/5-popularnych-metod-na-wlosy-we-fryzjerstwie/?unapproved=1795&moderation-hash=6eaac7671ff70f357762a9070be0027f#comment-1795
  http://vibschool.ru/forum/messages/forum1/topic1/message58/?result=reply#message58
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798862/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798580/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message763665/?result=reply#message763665
  http://www.rusforum.com/member.php?u=443830
  http://dailyuganda.com/comment/reply/11834/3699/
  http://www.zim.biz/zim-db-version-42?page=1#comment-88945
  http://dailyuganda.com/node/12720/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message781422/?result=reply#message781422
  http://www.kxwh.cn/bbs/home.php?mod=space&uid=299130
  http://community.pkmneothunder.com/showthread.php?tid=1269&pid=18698#pid18698
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798981/
  http://www.doingtherightthing.nl/forums/topic/news-kansas-city-business-advanced-news-credit-remmont-com/
  http://laboruniontv.org/how-to-steal-georgia-in-7-minutes-greg-palast/#comment-503079/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message773222/?result=reply#message773222
  http://forum.remmont.com/former-commander-in-chief-of-the-us-army-in-europe-speaks-about-the-war-in-asia/#comment/
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12724/3017/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798741/
  http://tenchiweb.hollosite.com/foro/posting.php?mode=reply&f=8&t=7399
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message756171/?result=reply#message756171
  http://ngoinhachung.net/diendan/15-1/sinh-vien-thao-luan.html
  http://dailyuganda.com/comment/reply/11834/3673/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message737403/
  http://adamroo.info/index/8-29490
  http://dailyuganda.com/comment/reply/11834/4285/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message781365/?result=reply#message781365
  http://www.bioworld.com/users/remontdesy
  http://valeur-dachat.fr/valgorect-avis-amazon-forum-france/?unapproved=328169&moderation-hash=3e70a6c948b55d0465a7fe6465a42605#comment-328169
  http://sinsport.ru/2018/08/22/vashington-ovechkina-vnov-pobedil-tampu-bej-v-finale-vostochnoj-konferentsii-nhl/?unapproved=957&moderation-hash=84470a0e8d37a2f1097ee6362a772b23#comment-957
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message775159/?result=reply#message775159
  http://bbs.teledu.cn/home.php?mod=space&uid=197055
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message783521/?result=reply#message783521
  http://ccch8.com/space-uid-173821.html
  http://xn--m-fdal664aafa5abb5gwuc8bfmf7959j0ra.guanyo.com/post.php?action=reply&fid=2&tid=1730624
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message795769/?result=reply#message795769
  http://toolsrepair.ru/forum/viewtopic.php?f=4&t=1164428
  http://forum.remmont.com/tag/afghan-military-rleases-video-of-airstrike-on-group-of-taliban-members/#comment/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message783756/?result=reply#message783756
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12724/4080/
  http://kvadratremont.ru/forum/messages/forum/8/message13543/49-pochemu-otkleivayutsya-oboi?result=reply#message13543
  apartment.remmont.com
  http://blog.bkhost.vn/sample-page/?unapproved=17838&moderation-hash=821d6b25541bc4430024d9c9a3a8546b#comment-17838
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message755226/?result=reply#message755226
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12724/3318
  http://addicted2success.com/quotes/75-empowering-sara-blakely-quotes/comment-page-1/?unapproved=1231828&moderation-hash=db4bf0f578680af4792e4a0d0ba6e8fd#comment-1231828
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798827/
  http://forum.madeinankara.net/viewtopic.php?f=16&t=12653
  http://forum.remmont.com/tag/trumps-anti-iran-campaign-ndaa-clause-behind-inhumane-detention-of-presstv-anchor-marzieh-hashemi/#comment/
  http://www.yqxc.com.cn/home.php?mod=space&uid=53013
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message773772/?result=reply#message773772
  http://www.failodrom.ru/forum/34-392-1#25573/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798565/
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12724/6033/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message773445/?result=reply#message773445
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message774828/?result=reply#message774828
  http://sharktankzone.com/content/how-get-shark-tank-application/
  http://sega.lohasmassage.com/viewthread.php?tid=5406&extra=
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message778770/?result=reply#message778770
  http://web.0951web.net/91out/home.php?mod=space&uid=90864
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message760312/?result=reply#message760312
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message743351/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message795257/?result=reply#message795257
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message772209/?result=reply#message772209
  http://ceritasemi.com/2017/11/threesome-sama-2-janda/?unapproved=41202&moderation-hash=53f6d941efcb4c5a232c7b107e02a52f#comment-41202
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message756434/?result=reply#message756434
  http://www.ask.com/web?l=dir&qsrc=0&o=ffx&q=detroit.nef6.com
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message774836/?result=reply#message774836
  http://cellica.org/forums/index.php?topic=37082.new#new
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message756390/?result=reply#message756390
  http://zakon.zsperm.ru/forum/messages/forum1/topic3/message8/
  http://xn--xnum-mw2d1rese37uzpc-qu2l.guanyo.com/post.php?action=reply&fid=2&tid=309908
  http://www.modarazzi.com.tr/cukur-dizisi-oyuncusu-alperen-duymaz-kimdir/?unapproved=32574&moderation-hash=2c21a985c8b2e68ef44bfc0bcabdc4fc#comment-32574
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message753426/?result=reply#message753426
  http://dailyuganda.com/node/12787#comment-5647/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799366/
  http://www.meencantaelcafe.com/lugares/oui-oui-un-cafe-frances-en-buenos-aires/?unapproved=5458&moderation-hash=4d8615cab9bccc2232ebce248901eebc#comment-5458
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message755855/?result=reply#message755855
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message773018/?result=reply#message773018
  http://starr-homicide.org.uk/forum/viewtopic.php?f=2&t=2622&sid=8b4cadaaff9b263539fa5d75e70b8d79
  http://bbs.aimcenter.cn/space-uid-15686.html
  http://www.lightitecture.com/index.php/Forum/Model-Lighting/262587-ReConvertidor-de-corriente-http/vds.remmont.com.html#262587
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message756070/?result=reply#message756070
  http://ngoinhachung.net/diendan/15-1/sinh-vien-thao-luan.htm/baiviet/details-nashville-finan/baiviet/new-clip-on-ashley-grahams-site-http-washington-nef2-com-1840178-1-1.html
  http://www.citypeek.com/baltimore/restaurant/prime-rib-civilized-steakhouse
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message756138/?result=reply#message756138
  http://savedelete.com/software/pinnacle-studio-review/191217/?unapproved=903810&moderation-hash=1dee36c403b1369c927b0942f3f14d01&bs-comment-added=1#comment-903810
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message783138/?result=reply#message783138
  http://motivatucuerpo.wpengine.com/tonificar-abdomen-rutina-en-casa/?unapproved=99296&moderation-hash=45944639a8602715a552bdf34dc908e9#comment-99296
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798252/
  http://die-erotik-meile.eu/community/profile/remontplek/
  http://dailyuganda.com/node/12787#comment-5714/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message783341/?result=reply#message783341
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message772641/?result=reply#message772641
  http://kids-charas.forumprofi.de/
  http://sarahannejohnson.com/sample-page/?unapproved=100994&moderation-hash=a84dbb1fc1967e375f8962969269aa77#comment-100994
  http://www.wojvwang.com/space-uid-109671.html
  http://capibooks.eu/viewtopic.php?f=1&t=396555
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message795380/?result=reply#message795380
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message742790/
  http://androit.altervista.org/blog/app/#comment-80217/
  http://dailyuganda.com/node/12717#comment-4509/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message795105/?result=reply#message795105
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic181911/message775754/?sessid=c18f52d286584be11d0336e13f36e965&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://www.ddmoe.com/thread-74245-1-1.html
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message771773/?result=reply#message771773
  http://masteringlync.com/2015/05/05/call-quality-dashboard-configuse/?unapproved=2109&moderation-hash=7fd93293cd94421897926f134ce1ecfd#comment-2109
  http://dokotela.com/index.php?topic=6839.new#new
  http://hepev.com/kendi-terrariumunuzu-kendiniz-yapin-11840/?unapproved=6599&moderation-hash=69476d1af62df86a9a5acd69b4aee417#comment-6599
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12823/5850
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message744082/
  http://www.thebodyrescueplan.com/5-detox-recipe-ideas/?unapproved=27232&moderation-hash=79708d954962015fd3082512e4749ba4#comment-27232
  http://www.picturepenzance.com/account-confirmation/9518/email?c=oMayGl5PQgsuezMU
  http://antonovkaschool.3dn.ru/index/8-3176
  http://forum.remmont.com/american-f-16-repaint-under-the-su-57/#comment/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message781915/?result=reply#message781915
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message784654/?result=reply#message784654
  http://dailyuganda.com/node/12768#comment-5607/
  http://dailyuganda.com/node/12586#comment-3112/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message775401/?result=reply#message775401
  http://yjeg.org/home.php?mod=space&uid=21642
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message774808/?result=reply#message774808
  http://www.matt-ben.com/forums/viewtopic.php?f=4&t=13
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message756187/?result=reply#message756187
  http://dailyuganda.com/node/12787#comment-5680/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic183561/message783402/?sessid=b0d3e456326898cc531c402a8396cc60&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message759664/?result=reply#message759664
  http://888.lohasmassage.com/viewthread.php?tid=98212&extra=
  http://www.cityguideoflondon.com/wp-admin/index.php?replycontent=Cheapest+universities+in+washington+%29+VideoCheapest+universities+in+washington+Cheapest+universities+in+washington+15+Best+Value+Colleges+and+Universities+in+Washington+2019+Washington+state+is+known+for+beautiful+landscapes+and+rainy+weather+%E2%80%93+and+as+the+home+of+Starbucks+%E2%80%93+but+Washington+is+also+a+great+place+to+attend+college.+The+cost+of+living+is+somewhat+lower+than+in+many+%5DThe+post+Cheapest+universities+in+washington+%29+Video+appeared+first+on+Apartment+News.%0D%0A%0D%0A+%0D%0AUsa+Business&newcomment_author=REMONTfert&newcomment_author_email=aa.3.ghd.d%40gmail.com&newcomment_author_url=http%3A%2F%2Fremmont.com&action=&comment_ID=&comment_post_ID=&status=&position=-1&checkbox=0&mode=dashboard&_ajax_nonce-replyto-comment=942a39cfd7
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message776028/?result=reply#message776028
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message780958/?result=reply#message780958
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic181287/message771769/?sessid=8a9914764f2373ab836b1726964a2a2a&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://www.azzor.com/users/carlex
  http://takeitall.ru/blog/kak-opredelit-razmer-odezhdy-platya/
  http://hairinthebag.com/blog/8-ways-to-get-prettier-in-your-sleep/?unapproved=42440&moderation-hash=2625fd2bda40c7c5965bfca647e15c15#comment-42440
  http://blog.redtube.com/2011/04/pornstar-katie-morgan-is-back-on-the-blog/dsc_0229/comment-page-330/#comment-5262885
  http://artakela.ru/kunena/6-second-fourm/
  http://oceancenturyuk.com/home.php?mod=space&uid=6213
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798456/
  http://mokotowskiehospicjum.pl/pani-prezes-w-tvp2/?unapproved=39736&moderation-hash=8978b9618c8207d27c4a5a78f4c89446#comment-39736
  http://wenzheng.aynews.net.cn/home.php?mod=space&uid=174588
  http://winatlosingweight.com/forum/viewtopic.php?pid=371289#p371289
  http://www.tylorprudhomme.com/forums/topic/ecological-census-techniques-a-handbook-pdf-epub-mobi/page/4/#post-753752/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message775366/?result=reply#message775366
  http://polimentosroberto.com.br/component/users/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=219206
  http://vibschool.ru/forum/messages/forum1/topic1/message59/?result=reply#message59
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798811/
  http://z.hz-nano.com/post.php?action=reply&fid=2&tid=252365
  http://xianlaiju.com/space-uid-1617651.html
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12722/2943
  http://makingmoneywithlotto.com/how-to-win-playing-online-lotto/?unapproved=20239&moderation-hash=2864d2f567029fe333b8eb292a7d86cf#comment-20239
  http://www.wvodesigns.com/forum/member.php?148071-REMONTroli
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message784338/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message772980/?result=reply#message772980
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message773391/?result=reply#message773391
  http://www.a-drozdov.ru/talk/profile.php?id=61158
  http://mest100.ru/users/userprofile/REMONTCag.html
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic181867/message775426/?sessid=8b4299eb84a16e099e2a11844732df74&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://forum.remmont.com/antarctica-is-now-losing-six-times-more-mass-than-40-years-ago/#comment/
  http://mobsigames.ru/battle-bay-android/?unapproved=5232&moderation-hash=952fc18633c215cf4a05d4e3e23d6c7d#comment-5232
  http://www.howtosmile.org/blog/posts/2015-homeschoolcom-top-website?page=20#comment-12630
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12842/6070
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message781791/?result=reply#message781791
  http://xn--z-bsbdaaaaa67b460ujae7c3a38a.lmteck.com/post.php?action=reply&fid=2&tid=128350
  http://forum.remmont.com/breaking-saudi-statue-at-ground-zero-to-come-down/#comment/
  http://dailyuganda.com/node/12722#comment-6108/
  http://schooltimesindia.com/archives/1093?unapproved=11982&moderation-hash=33abf21878f70bafdcb05f7a0cfb8a41#comment-11982
  http://www.bangladeshi.com/%e0%a6%b8%e0%a7%8b%e0%a6%ab%e0%a6%bf%e0%a7%9f%e0%a6%be-%e0%a6%a4%e0%a7%81%e0%a6%ae%e0%a6%bf%e0%a6%93-%e0%a6%b8%e0%a6%be%e0%a6%ac%e0%a6%a7%e0%a6%be%e0%a6%a8/?unapproved=74&moderation-hash=0e6c525908e998a60d0c53715c6ddafc#comment-74
  http://kvadratremont.ru/forum/messages/forum/8/message12263/49-pochemu-otkleivayutsya-oboi?result=reply#message12263
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message795173/?result=reply#message795173
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798599/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799229/
  http://dailyuganda.com/node/12790/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message776330/?result=reply#message776330
  http://zenaide.com.br/pagamento-do-seguro-desemprego-somente-por-credito-em-conta-comecara-em-janeiro/?unapproved=2206&moderation-hash=e3cb5bb6ec03c0a82e22626a12f7473e#comment-2206
  http://dailyuganda.com/comment/reply/11834/1197/
  http://bbs.thkill.com/post.php?action=reply&fid=3&tid=32747&reppost=160443&extra=&page=1
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message760456/?result=reply#message760456
  http://dailyuganda.com/node/12790#comment-5807/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798809/
  http://dailyuganda.com/comment/reply/12724/3562/
  http://forum.remmont.com/tag/foreign-minister-sergey-lavrovs-remarks-and-answers-to-media-questions-at-a-news-conference-on-the-results-of-russian-diplomacy/#comment/
  http://richardtorres00.com/forums/users/insuranceet/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798644/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798695/
  http://www.djmy8.com/home.php?mod=space&uid=50264
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic181559/message773159/?sessid=5fc25c5e73a5ff49e7accde2202c01b3&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://forum.remmont.com/global-forecast-for-the-period-2019-2024-for-western-europe/#comment/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message771647/?result=reply#message771647
  http://pbhperformance.com/wp-admin/?replycontent=%5BIMG%5Dhttp%3A%2F%2Fremmont.com%2Fdemotivator%2F1855.jpg+border%3D10+height%3D240+width%3D240%5B%2FIMG%5D+%0D%0A+%0D%0A%D0%A7%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA+%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D0%B6%D0%B5%D0%BD+%D0%B1%D1%8B%D1%82%D1%8C+%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%BE%D0%BC+%D0%BB%D1%8E%D0%B4%D0%B5%D0%B9%2C+-+%D0%BE%D0%BD+%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B7%D0%B0%D0%BD+%D0%B8%D0%BC+%D0%B2%D1%81%D0%B5%D0%BC%2C+%D1%87%D1%82%D0%BE+%D0%B5%D1%81%D1%82%D1%8C+%D1%83+%D0%BD%D0%B5%D0%B3%D0%BE+%D0%B8+%D0%B2+%D0%BD%D0%B5%D0%BC.+%28%5Burl%3Dhttp%3A%2F%2Fremmont.com%2Fwest-palm-beach-florida-weather-wptv-tv-palm-beach-film-school-palm-beach-film-school%2F%5D+wptv+5+weather+%5B%2Furl%5D+%2C%5Burl%3Dhttp%3A%2F%2Ftulsa.nef2.com%2Fsite-to-site-ipsec-vpn-with-two-fortigates-fortinet-cookbook-hub-and-spoke-vpn%2F%5D+fortigate+300b+%5B%2Furl%5D+%2C%5Burl%3Dhttp%3A%2F%2Fmalta.nef6.com%2F2017%2F09%2F09%2Frealtek-rtl8723ae-wireless-lan-pci-e-nic-drivers-download-for-windows-10-8-realtek-rtl8723ae-wireless-lan-802-11n-pci-e-nic-driver-realtek-rtl8723ae-wireless-lan-802-11n-pci-e-nic-dr%2F%5D+realtek+rtl8723ae+%5B%2Furl%5D%29+Glock+37+Who+%0D%0A%D0%A7%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA+%D0%B5%D1%81%D1%82%D1%8C+%D0%B2%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B0%D1%8F%2C+%D0%B8+%D0%B4%D0%B0+%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%81%D1%82%D0%B2%D1%83%D0%B5%D1%82+%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA%D0%B8+%D0%BE%D0%BD%2C+%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%8F%D1%89%D0%B8%D0%B9+%D0%B2+%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%B5+%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%8C+%D0%BC%D0%B8%D1%80.+%28%5Burl%3Dhttp%3A%2F%2Fcars.remmont.com%2Fpolice-auctions-online-auctions-government-auctions-auto-auctions-los-angeles-vehicle-auctions-value-car-value-car%2F%5D+government+car+auctions+los+angeles+%5B%2Furl%5D+%2C%5Burl%3Dhttp%3A%2F%2Foklahoma.nef2.com%2Fnevada-dmv-self-service-kiosks-auto-insurance-henderson-nv%2F%5D+dmv+kiosk+reno+nv+%5B%2Furl%5D+%2C%5Burl%3Dhttp%3A%2F%2Fillinois.nef6.com%2F2017%2F09%2F25%2Floadrunner-correlation-with-web_reg_save_param_regexp-jds-australia-splunk-alternatives%2F%5D+saveoffset+in+loadrunner+%5B%2Furl%5D%29+Wonder+if+the+gun+show+%0D%0A%D0%A7%D1%82%D0%BE%D0%B1%D1%8B+%D0%B6%D0%B8%D1%82%D1%8C+-+%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%BE+%D1%83%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%8C+%D1%87%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B8%D0%B1%D1%83%D0%B4%D1%8C+%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%82%D1%8C.+%28%5Burl%3Dhttp%3A%2F%2Fbusines.remmont.com%2Fsims-3-the-master-s-sex-animations-for-animated-woohoo-and-kinky-world-downloads-the-sims-3-animated-wolf-sex%2F%5D+animated+woohoo+%5B%2Furl%5D+%2C%5Burl%3Dhttp%3A%2F%2Fnef2.com%2Fkraft-heinz-career-and-employment-information-nabisco-careers-nabisco-careers%2F%5D+nabisco+kraft+careers+%5B%2Furl%5D+%2C%5Burl%3Dhttp%3A%2F%2Fswaziland.nef6.com%2F2017%2F08%2F15%2Flong-island-personal-injury-attorneys-personal-injury-attorneys-in-new-york-city%2F%5D+cellino+and+barnes+attorney+salary+%5B%2Furl%5D%29+LGS+for+out+of+state+intra+transfer+%0D%0A&newcomment_author=SABRINAblags&newcomment_author_email=i.deas.i.n.t.e.r.i.or.sd.e.si.g.ns%40gmail.com&newcomment_author_url=http%3A%2F%2Finternet.nef6.com&action=&comment_ID=&comment_post_ID=&status=&position=-1&checkbox=0&mode=dashboard&_ajax_nonce-replyto-comment=9c76bc28c4
  http://bbs.temox.com/home.php?mod=space&uid=468794
  http://keepers-skys.ucoz.ru/index/8-15319
  http://ucflower.tw/home.php?mod=space&uid=83110
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798794/
  http://avonshop.pro/goods.php?id=253
  http://forum.remmont.com/tag/syrian-army-kills-indonesian-terrorist-during-clashes-in-northern-hama/#comment/
  http://larrygoins.com/the-charlotte-shake/?unapproved=1508&moderation-hash=3c251bcf3985ab98a6deb250c688db0d#comment-1508
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798480/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message796015/?result=reply#message796015
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message781320/?result=reply#message781320
  http://www.xyjygy.com/space-uid-97962.html
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message772612/?result=reply#message772612
  http://glss.3dn.ru/index/8-14187
  http://laboruniontv.org/afl-cio-president-trumka-destroys-pres-trump/#comment-419922/
  http://www.campusradar.org/ug-court-overrules-g-a-decision-to-cancel-src-week/?unapproved=4482&moderation-hash=173653b1a6616be2bc5421b964a291f2#comment-4482
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798257/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message774567/?result=reply#message774567
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message783886/?result=reply#message783886
  http://www.softbaby.ru/forums/topic/details-connecticut-business-advanced-news-remmont-com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here